inż. Dariusz Mikiel
W zależności czy uszkodzeniu uległ MBR (ang. Master Boot Record), czy też boot sector partycji, system operacyjny może reagować różnymi błędami. Zwykle uszkodzenie MBR a dokładnie tablicy partycji, będzie skutkować brakiem widoczności dysku w systemie operacyjnym lub jednej z jego partycji. W przypadku uszkodzenia boot sectora, system operacyjny zwykle reaguje komunikatem aby ponownie sformatować dysk, uniemożliwiając tym samym dostęp do danych. Dysk może stracić także nazwę woluminu (etykietę).

Dysk twardy chce się formatować, błąd systemu plików w MS Windows
Zdjęcie. 1 Błąd - dysk chce się formatować.

Kiedy pendrive po włożeniu do portu usb chce się formatować, mamy analogiczną sytuację jak w przypadku dysku. MS Windows może nas także poinformować o błędzie wolumin nie zawiera rozpoznawalnego systemu plików. Pendrive'y zwykle formatowane są bez użycia tablicy partycji w MBR ze względu na rzadko stosowany podział na dyski logiczne. Tym niemniej program taki jak na przykład HP USB Disk Format Tool, opisany w artykule pendrive nie chce się formatować, formatuje nośnik z użyciem tabeli partycji.

Pendrive chce się formatować, błąd systemu plików w MS Windows
Zdjęcie. 2 Błąd - pendrive chce się formatować.

Błąd woluminu w systemie operacyjnym MS Windows, nierozpoznawalny system plików
Zdjęcie. 3 Błąd - wolumin nie zawiera rozpoznawanego systemu plików.

Awarie systemu plików w kartach pamięci, zwykle wykrywane są przez aparat fotograficzny podczas jego uruchamiania lub przy próbie wykonania zdjęcia. Urządzenie sygnalizuje to zwykle jako błąd karty pamięci w aparacie lub komunikatem karta niesformatowania, sformatuj kartę w tym aparacie (Zdjęcie nr 4). Błąd karty pamięci, może pojawić się także niespodziewanie podczas przeglądania zdjęć.

Karta pamięci chce się formatować
Zdjęcie. 4 Błąd karty pamięci w aparacie

Uszkodzenia systemu plików powstające podczas eksploatacji pamięci masowych, mogą występować w skutek nieprawidłowego ich odłączania, poruszenia podczas zapisu, błędów systemu operacyjnego, nieautoryzowanego dostępu przez program komputerowy lub wirus. Ponadto uszkodzenia tego typu, często świadczą o awarii fizycznej urządzenia. Jeżeli dysk, pendrive lub karta pamięci nie może odczytać poprawnie fizycznych sektorów, system operacyjny nie otrzyma prawidłowych informacji o systemie plików.

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z naszą ofertą odzyskiwania danych. W przypadku jakichkolwiek problemów pozostajemy do dyspozycji.