inż. Dariusz Mikiel
Systemy plików Linuks wywodzą się z systemu UNIX rozwijanego w latach 70 i 80. W tym czasie powstało wiele odmian tego systemu operacyjnego. Dzięki ewolucji Unixa dziś na rynku istnieją takie systemy jak Mac OS X czy Linuks. Cechą wspólną systemów plików używanych w implementacjach UNIX'a jest podobna budowa oparta na superblokach, iwęzłach, blokach danych, blokach katalogów czy blokach pośrednich.

Odzyskujemy dane z większości dystrybucji systemów operacyjnych Linuks, pracujących z systemami plików Ext2, Ext3, Ext4, ReiserFS i XFS. Obecnie najbardziej popularnym systemem plików jest Ext4, stosowany już nawet w Androidzie. Od 2008 roku uznany został za stabilny. Do najpopularniejszych zastosowań systemów plików Linuks należą serwery WWW, FTP, pocztowe, bazy danych, routery oraz zapory sieciowe. Obecnie systemy Ext za sprawą Linuksa zdobyły i systematycznie powiększają swoją popularność na rynku komputerów PC oraz telefonów komórkowych.

Dystrybucje Linuksa często wykorzystywane są także w rozmaitych systemach macierzy dyskowych. Współcześni producenci dysków sieciowych wykorzystują Linuksa do obsługi macierzy RAID przy pomocy mechanizmu Volume Logical Manager. Odzyskujemy dane z macierzy programowych opartych o systemy Linuks i wykorzystywane w dyskach sieciowych np. QNAP, Synology, Buffalo, Netgear, D-Link.

Jeżeli mają Państwo pytania prosimy o kontakt pod numerem +48 600 051 050.