inż. Dariusz Mikiel
Odzyskujemy dane z urządzeń Solid State Disk w przypadku uszkodzeń fizycznych oraz struktury logicznej plików. Dyski SSD w swojej zasadzie funkcjonowania podobne są do układów opartych na pamięciach Flash jak karta pamięci czy pendrive. Budową przypominają zwykłe dyski mechaniczne ale są od nich lżejsze, pracują bezgłośnie, mają niski pobór energii i są odporniejsze fizycznie na przeciążenia (ruch komputera podczas pracy).

Posiadamy doświadczenie w odzyskiwaniu danych z kart pamięci oraz pamięci USB (Pendrive) co pozwala nam lepiej zrozumieć budowę i funkcjonowanie dysków SSD. Dyski SSD podobnie reagują w przypadku awarii jak inne układy wykorzystujące do pracy pamięci Flash. Budowa dysków SSD oparta jest podobnie do kart pamięci na płytce PCB i szeregu komponentów, dlatego dyski te narażone są na awarie typowe dla układów elektronicznych jak przepięcia, spalenia, uszkodzenia komponentów czy brak przewodności na ścieżkach.

Dyski wykorzystują kości pamięci typu NAND Flash MLC lub zdecydowanie droższą kość typu SLC, która pracuje w szerszym zakresie temperatur. Przyczynia się do mniejszej ilości błędów zapisu i odczytu danych. Jednym z największych dostawców kości pamięci dla dysków SSD jest firma Samsung. Dyski z powodu braku patentów mechanicznych narażone są także na nienormowaną produkcję o niskiej jakości. Na rynku istnieją małe firmy składające dyski SSD.

Jednym z częstych skutków usterki elektronicznej jest błędna detekcja urządzenia lub jej całkowity brak. Dyski wykrywane są także z nieprawidłową pojemnością. W zależności od konstrukcji obudowy mogą być także narażone na uszkodzenia mechaniczne jak pęknięcia czy ułamania elektroniki. Przy awariach struktury logicznej częstym objawem jest utrata dostępu do partycji.

System podczas próby jej otwarcia wyświetla błąd o niesformatowanym dysku czy partycji. Odzyskujemy dane z dysków SSD wszystkich producentów i pojemności dostępnych na rynku po awariach elektroniki oraz struktury logicznej systemu plików. Odzyskujemy dane z systemów Windows, Apple oraz Linux (FAT, NTFS, HFS+, Ext).

Jeżeli mają Państwo pytania zachęcamy do kontaktu telefonicznego pod numerem +48 600 051 050.