inż. Dariusz Mikiel
Na rynku istnieje obecnie wiele odmian kart pamięci. Nośniki te pierwotnie miały zastosowanie jako magazyn zdjęć w aparatach cyfrowych. Dzisiaj karty pamięci stosuje się już w telefonach komórkowych, odtwarzaczach multimedialnych, kamerach video a nawet w kasach fiskalnych. Popularnym typem karty obecnie stosowanym jest Secure Digital we wszystkich jej odmianach takich jak SD, MiniSD, MicroSD oraz odmiany SDHC o powiększonej gęstości zapisu. Odzyskujemy zdjęcia z większości modeli kart pamięci...

Pochodzenie kart pamięci można przypisać standardowi PCMCIA wykorzystywanemu głównie w laptopach. W latach 90' powstał pierwszy typ karty pamięci CompactFlash wyprodukowany przez firme SanDisk i stosowany do dziś. Ewolucja kart pamięci przebiega w kierunku ich miniaturyzacji, zwiększania pojemności oraz szybkości odczytu i zapisu. Na przestrzeni ponad 20 lat na rynku pojawiły sie różne standardy kart.

Do podstawowych możemy zaliczyć:

  • CompactFlash
  • SmartMedia
  • Memory Stick
  • Multimedia Card
  • Secure Digital
  • xD-Picture

Głównymi producentami i konstruktorami pamięci flash są takie firmy jak Sandisk, Sony, Panasonic, Toshiba oraz Kingston Technology. Karty Pamięci ze względu na ciągłą pracę w czytniku urządzenia nie są tak narażone na uszkodzenia mechaniczne jak Pendrive'y. Tym nie mniej dochodzi w nich do uszkodzeń styków, kontaktu z wodą czy pęknięć. W kartach podobnie jak w innych pamięciach flash awarii ulegają także wewnętrzne komponenty. W skutek wad fabrycznych, temperatury pracy czy czasu eksploatacji.

Do zapisu danych na karcie pamięci wykorzystuje się popularną rodzinę systemów plików jaką jest FAT firmy Microsoft. W przypadku jego uszkodzenia następuje brak dostępu do danych. Typowym skutkiem mogą być puste lub nie otwierające się foldery, krzaczki w nazwach plików czy prośba o sformatowanie karty.

Odzyskujemy zdjęcia z kart w przypadkach uszkodzeń elektronicznych oraz systemu plików. Stosujemy sprawdzone metody i standardy pracy. Dzięki specjalistycznym narzędziom programowo-sprzętowym odzyskujemy zdjęcia z dużą skutecznością nawet w beznadziejnych przypadkach.

Jeżeli mają Państwo pytania zachęcamy do kontaktu pod numerem +48 600 051 050.