inż. Dariusz Mikiel
Pierwszym pytaniem na jakie musimy sobie odpowiedzieć przed aktualizacją firmware'u jest jaki model dysku posiadamy. Dostęp do etykiety napędu Seagate zapewnia nam wszystkie niezbędne informacje.

Etykieta dysku

  • Numer Seryjny: 9QJ1YCYW
  • Model: ST31000340AS
  • Numer Produktu: 98X158-303
  • Firmware: SD15

Co zrobić kiedy nie mamy dostępu do etykiety dysku ?

W przypadku kiedy dysk twardy z jakiś przyczyn:

  • nie posiada etykiety
  • jest w zamkniętej obudowie USB innego producenta
  • jest w laptopie bez wysuwanej kieszeni z dyskiem
  • jest w desktopie, który posiada plomby gwarancyjne

można zidentyfikować go uruchamiając menedżera urządzeń w systemie operacyjnym komputera i wyszukać nośnik na liście dysków. W osobnym artykule opisane są metody jego użycia dla różnych systemów operacyjnych.

Producent dysków udostępnił także własne narzędzie ułatwiające identyfikacje dysku w przypadku braku dostępu do jego etykiety. Jest to program DriveDetect dla MS Windows, który wymaga instalacji. Aplikacja informuje nas o modelu, numerze seryjnym oraz rewizji firmware'u dysku, który został wykryty. Program posiada także wbudowany mechanizm wyszukiwania aktualnego oprogramowania fabrycznego. Konieczne jest w tym przypadku połączenie z internetem. Użycie programu DriveDetect jest zalecaną metodą identyfikacji pamięci masowej przez firmę Seagate.

Okno DriveDetect

Kolejną metodą na sprawdzenie jaki dysk posiadamy oraz czy kwalifikuje się on do aktualizacji firmware'u jest narzędzie SeaTools dla MS Windows. Jest to znane od lat i popularne narzędzie producenta dysków. Dzięki niemu poza standardowymi opcjami weryfikacji nośnika pod kątem błędów możemy także go zidentyfikować. Pełny opis instalacji i wykorzystania programu mogą pobrać Państwo w postaci pliku PDF SeaTools for Windows oraz SeaTools for DOS.

Okno SeaTools

Ciekawym narzędziem, które oferuje firma Seagate jest także USB Drive List utility. Dzięki tej aplikacji także możemy uzyskać potrzebne nam dane do ewentualnej aktualizacji firmware'u. Dedykowany jest on dla dysków przenośnych, zamkniętych w obudowie i wykorzystujących interfejs USB. Program pozwala także sprawdzić czy istnieje nowa wersja firmware'u dla dysku.

Okno USB Drive List utility

W przypadku dysków przenośnych Seagate z serii GoFlex lub Free Agent, istnieje możliwość odczytania numeru produktu z opakowania lub obudowy urządzenia (S/N i P/N) i na jego podstawie zweryfikowania modelu dysku lub bezpośrednio najnowszej wersji firmware'u.

Jak sprawdzić dysk w urządzeniu multimedialnym (dekoder, nagrywarka, rejestrator video) ?

Jeżeli producent w specyfikacji urządzenia nie podaje pełnej informacji o wykorzystanym dysku a oprogramowanie nie posiada możliwości ich wyświetlenia, pozostaje otwarcie urządzenia. Wskazówki dotyczące otwierania i wymiany dysków w urządzeniach multimedialnych na przykładzie SKY+ Box znajdą Państwo w filmie instruktażowym.

Czy mój dysk wymaga aktualizacji firmware ?

Jeżeli posiadają już Państwo informacje o modelu dysku, który chcecie zweryfikować zapraszamy do drugiej częsci artykułu w którym opisujemy jak sprawdzić czy dysk należy do czarnej serii Seagate.