inż. Dariusz Mikiel
Dr. Eli Harari opracował jako pierwszy na świecie tzw. bramkę pływającą EEPROM. Umożliwiała ona trwałe zapamiętanie stanu naładowania i okazała się dobrym rozwiązaniem dla przechowywania danych. Zarówno pod względem praktyczności, niezawodności, wytrzymałości oraz łatwej produkcji. Praca nad układem EEPROM dr. Harari stała się kamieniem węgielnym dla późniejszego przemysłu pamięci flash i przyczyniła się do jego znaczącego wzrostu. Otworzyła także drogę dla nowych rozwiązań.

Rozwinięciem konstrukcyjnym i kontynuacją układu EEPROM stała się pamięć flash, gdzie operacje zapisu i odczytu wykonywane mogą być na wielu komórkach pamięci jednocześnie. W pamięciach flash zastosowano także poraz pierwszy komórki wielostanowe, co znacząco wpłyneło na pojemność tych pamięci. Technologię pamięci flash opracował dr. Fujio Masuoka, około roku 1980. Zatrudniony wówczas w firmie Toshiba.

W roku 1988 dr. Eli Harari zapoczątkował działalność firmy SanDisk, wraz z Sanjay Mehrotra ówczesnym ekspertem pamięci nieulotnych w firmie Intel (obecnie CEO SanDisk) oraz Jack'em Yuan ówczesnym pracownikiem Hughes Electronics. Firma bardzo wcześnie odkryła, że miniaturowe, przenośne pamięci flash mogą zostać wykorzystane w aparatach cyfrowych. Komputery dzięki nim będa mogły stać się mniejsze i lżejsze a tym samym bardziej mobilne. W tym samym roku dr. Harari zaproponował już współpracę firmie Kodak na dostarczanie do ich aparatów kart pamięci ale ze względu na warunki jakie postawił Kodak, firma SanDisk wycofała ofertę. SanDisk miał nadzieję na wytworzenie rywalizacji i konkurencji na rynku, w zakresie produkcji urządzeń, które wykorzystywałyby karty pamięci. Kodak nie umożliwił tych warunków. W roku 1988 do gry włączył się także Intel, wypuszczając na rynek pierwszą na świecie masowo produkowaną kartę pamięci flash typu NOR. Rok później dołączyły firmy Toshiba oraz Samsung wypuszczając pierwszą kartę typu NAND.

W 1994 roku, dr. Harari wraz ze współpracownikami opracował pierwszą standaryzowaną kartę pamięci o nazwie CompactFlash, która produkowana jest do dzisiaj. Znalazła ona zastosowanie w takich urządzeniach jak aparaty cyfrowe oraz urządzenia telekomunikacyjne. Dzisiaj uznawana jest za standard w profesjonalnej fotografii. Olbrzymia część tych kart wykorzystuje obecnie pamięć NAND MLC flash zoptymalizowaną pod kątem pracy z cyfrowymi lustrzankami fotograficznymi (DSLR).

Obecnie firma SanDisk jest Amerykańską ogólnoświatową korporacją rozwijającą, projektującą oraz produkującą urządzenia na bazie technologi flash a także związane z tym oprogramowanie. Jej kwatera główna znajduje się w Kaliforni w mieście Milpitas. Posiada fabryki w Chinach oraz w Japonii i niezliczoną ilość placówek handlowych na całym świecie. Korporacja opatentowała ponad 4900 rozwiązań i w branży technologicznej pod tym względem znajduje się w ścisłej czołówce od wielu lat.